Saç Bakımında 15 Altın Kural!

Elbette sağlıklı saçlara sahip olmanın temel kuralı, her daim temizlik.. Diğer önemli detaylara gelince:

1-Şampuanın etkisini ve genel saç temizliğini artırmak için, fırçalarını sık sık sabun ve sıcak suyla temizlemeyi unutma. Hatta saçlarını yıkamadan önce, saçını kir ve tozdan arındırmak için fırçalayabilirsin. Böylelikle kullandığın şampuan daha etkili olur.

 

2-Şampuandan sonra saç kremi kullanı yorsan, saç derisine temas etmeden sadece saç uçlarında kremi uygulamak çok önemli. 

 

3-Saçlarında kuruluk sorunu yaşıyorsan, nemlendirici bir şampuan ve krem kullanmayı ihmal etme. Yıkadıktan sonra ise, saçlarının suyunu havluyla alıp silikon bazlı parlaklık verici serum kullanabilirsin.

 

4-Saçların boyalı ya da permalıysa, bakım maskeleri senin için ideal; Saçına nem veren bu bakım maskeleri ile, kuruluk ve yıpranma sorunu da ortadan kalkabilir. 

 

5-Saç derisinin asit seviyesi, cildimizdekinden daha fazladır. Saç tellerinin kurumasını istemiyorsan, saçlarını sabunla yıkamamaya özen göster. 

 

6-Saçların düz bir yapıya sahipse, diğer saç tiplerine göre daha çabuk yağlanır. Bunun önüne geçmek için, şampuanın yanı sıra haftada bir yağ birikimini önleyici jel kullanabilirsin.

 

7-Kepeğin önüne geçmek için, sarımsak ve kekik kullanabilir, hatta bunların doğal tabletlerinide içebilirsin. Kepekten korunmak için bal kullanmak da iyi bir çözüm. Bunun için çeyrek bardak sıcak suda 1 kaşık balı erittikten sonra parmaklarınla saç diplerine masaj yaparak bu karışımı saçlarına yedirebilirsin.

 

8-Saçların kuruyken hacimli görünmesini sağlamak, için, saçlarını, öne doğru eğilerek taramak iyi bir çözüm. Böylelikle daha havalı bir görünüm elde edebilirsin. 

 

9-Saçın esas maddesi, keratin'dir. Saçlarını beslemek, aynı zamanda sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak istiyorsan, doğru ve dengeli bir beslenme planı yapmalısın.

 

10-Kıvırcık saçlar, kuru oldukları için genellikle cansız ve sönük görünür. Bu nedenle en doğru hareket, .ampuan uygulamasından sonra yapılacak bir bakımdır. Sirkeli suyla durulama yaparak saça canlılığı yeniden kazandırılabilir. Bunun dışında .ekillendirme ürünleri de kırıkları düzelterek saça canlılık kazandırır. 

 

11-Saç derinde kuruluk ve kaşınma hissediyorsan, işte sana küçük bir ipucu: Elma sirkesi ile yıkadığın saçlar, kaşıntının kesilmesine ve kuruluğun azalmasına yardımcı olur.

 

12-Saçını fazla taramamaya özen göster. Sadece gerektiğinde şekil vermek için tarayabilirsin. Kaliteli bir tarak ya da fırça kullanmayı da ihmal etme; keskin metal ya da plastik uçlar, saç uçlarının kırılmasına neden olur.

 

13-İnce telli saçların en büyük sorunu, düğüm olmaları, kolay karışmasıdır. Bunun için saç kremini biraz su ile karı.tırıp saç uçlarına sürmen ve suyu alınmı. saçlarını iyice kurumadan taraman yeterli olacaktır.

 

14-Saçlarına hacim kazandırmak istiyorsan, bir püskürtücü yardımıyla nemlendirip yuvarlak hareketlerle saç diplerine masaj yapabilirsin. Daha sonra şekillendirici bir köpük kullanarak, saçını kurutma makinesi ile kurutmalısın.

 

15-Kepek, çoğumuzun korkulu rüyası: Beslenmenin kepek üzerinde büyük etkisi var. Kepeğin oluşmasına imkan sağlayacak yararsız karbonhidrat ve yağ asitlerine karşı bol bol B vitamini tüketmeyi unutma.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !